Меню
Вашата количка

Настолни компютри

Показани 1 от 24 | 41 (2 Страници)
Настолни компютри - цени

Настолните компютри винаги са предлагали най-добрата гъвкавост и производителност по отношение на компютърните системи. Изборът е предизвикателство за много потребители, които посочват липсата на технически опит, голямо разнообразие от модели и спецификации, като предпоставка, за да изберат следващата си система.

Настолни компютри - Различни марки, модели и цени

Видове настолни компютри

При избор е важно да разберете как фактори като процесор (CPU) и RAM памет влияят на производителността на системата. Трябва да помислите и за всички периферни устройства, от които ще се нуждаете.

За ежедневни задачи

Ако ви е необходим за изпълнение на прости задачи като текстообработка или сърфиране в интернет, можете да изберете компоненти предоставящи функции за тези задачи.

  • Ако ще го използвате за електронна поща, сърфиране в интернет и софтуер като Microsoft Office, тогава не ви е нужен високопроизводителен CPU и RAM памет с голям капацитет. Intel Pentium/AMD Athlon или Intel Core i3/AMD Ryzen 3 с 8GB RAM памет вероятно ще бъдат достатъчни.
  • Повечето модели за ежедневни задачи се предлагат с устройство за съхранение 256GB SSD. Това ще ви е напълно достатъчно за съхранение на малък обем файлове и снимки. Ако все пак капацитета е малък за вашите изисквания, винаги може да добавите допълнителен SSD диск за съхранение или дори да използвате преносим външен диск, който може да се свърже чрез USB порт.
  • Ако ще го използвате само за ежедневни задачи, може да изберете такъв с Windows 10. В зависимост от спецификациите, конфигурации с Windows са по-достъпни от тези с Mac операционна система и предлагат също толкова функционалност.

Настолни компютри за мултимедия

Когато говорим за игри и мултимедия има специално проектирани, за да ви помогнат да извлечете максимума от любимите си игри и филми. Те могат да бъдат ъпгрейднати с лекота, за да продължат да възпроизвеждат и най-новия софтуер.

  • Когато купувате, се уверете, че разполага с отделна видео карта. Графичната карта е процесор, който отговаря за визуалните изображения и ефекти, а неговата производителност отговаря за това колко добре ще се играят игрите. Избирайте между настолни компютри с карти с най-голям брой ядра, най-висока тактова честота и най-голяма честотна лента. Това несъмнено, ще ви гарантира висока производителност.
  • Скоростта на CPU и оперативната памет са по-маловажни от отделната графична карта, когато го купувате за игри и мултимедия. За да е гарантирано, че производителността не е възпрепядствана от други компоненти, не избирайте модели с процесор под Intel Core i5 или AMD Ryzen 5 (или еквивалентни) и 8GB RAM памет.
  • Ако планирате да го използвате като мултимедиен център, може да помислите и за модели, които включват комбинирано Blu-ray/DVD оптично устройство и TV тунер, които ви позволяват да гледате телевизия.

Основни компоненти в настолните компютри

Компоненти като централния процесор, оперативната памет, графичния чип и вида на диска за съхранение на иформацията са определящи за производителността при всички настолни компютри. Ако производителността е вашата цел, то тогава трябва да изберете и подходящите компоненти. Ако вашия бюджет е ограничен, трябва да изберете най-доброто според него. Ето защо е важно да разбирате ролята на отделните компоненти, за да изберете най-доброто, което да покрие изискванията ви.

Централен процесор - CPU е основен компонент при всички настолни компютри. Всеки път когато натиснете бутон на клавиатурата, кликнете с мишката или стартирате софтуер, изпращате инструкции към процесора. Той от своя страна е отговорен за гладко и надеждно изпълнение на всяка една команда. При избора, CPU е от съществено значение за експлоатационния период на системата.

Основните производители на процесори са Intel и AMD. Intel, които можете да срещнете като отделен компонент или в готова конфигурация са Celeron, Pentium, Core i3, Core i5, Core i7 и Core i9. Докато AMD включва Athlon, Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7 и Ryzen 9.

Основна характеристика при всеки един споменат процесор и не само е неговата тактова честота. Измерва се в Hz. Колкото по-висока е тактовата честота, толкова повече задачи може да изпълни и толкова системата ще работи по-бързо.

Броят на ядрата е друга съществена характеристика при процесорите. С колкото повече ядра разполага той, толкова по-бързо може да се справи с множество процеси, което е важно при големи натоварвания. За обикновените потребители, достатъчно ефективен е и един двуядрен процесор, но за ентусиасти се препоръчва настолни компютри с процесор с повече ядра (шест ядрен или повече).

Докато броят на ядрата се отнася до физическите ядра в процесора, броя на нишките се отнася до виртуалните ядра. Например, Intel Core i5-10400 има 6 физически ядра и 12 нишки. За да постигнат това Intel използват Hyper-Threading технологията, а AMD използват SMT технологията. И двете технологии по същество са еднакви.

Графична карта - тя е отделен компонент и е необходима само ако играете игри или използвате софтуер за графична обработка. Ако ще използвате настолни компютри за ежедневни задачи или дори за работа, вградения графичен чип в централния процесор е достатъчно производителен за този тип задачи.

RAM памет - наричана още оперативна памет допринася значително за скоростта и производителността, с която се изпълняват програмите. С колкото повече RAM памет разполагате, толкова по-добра ще е производителността. Препоръчителни са поне 8GB памет, но 16GB предполага още по-добра производителност. За PC-та, на които ще се играят игри и ще се използва интензивен софтуер, 16GB е минимумът.

Диск за съхранение - докато някои конфигурации все още се предлагат с твърди дискове (HDD), повечето нови модели разполагат с твърдотелни искове (SSD). Конфигурациите с SSD дисковете са за предпочитане, тъй като са по-бързи, по-ефективни и по-издържливи от традиционните дискове.

Има два основни елемента, които да имате предвид при избор на твърди дискове за вашите настолни компютри и това са капацитет и скорост. Твърдия диск трябва да е с капацитет поне 1TB. Що се отнася до скоростта, повечето дискове работят на 7200 оборота в минута. SSD дисковете, както споменахме вече предлагат по-високи скорости на трансфер, а капацитета варира.