Технологични термини - TS-Computers
A
- AHVA (Advanced Hyper-Viewing Angle) – Друг патентован тип "панел тип IPS", който предлага подобна производителност на PLS, разработена от AUO. Акронимът може да бъде малко объркващ, тъй като технологията AHVA понякога се смесва с Vertical Alignment (VA), въпреки че използва In-Plane Switching (IPS).
- ANSI (American National Standards institute) – организация, създаваща стандарти за компютърната индустрия.
- AoL (Аmerica Online) – американска компания за интернет услуги и медия.
- APU (Accelerated Processing Unit) – APU комбинира CPU и GPU в една архитектура.
C
- CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lights) – флуоресцентна подсветка. Най-старата технология при дисплеите.
- CPS (Characters per seconds) – мерна единица използвана за описание на скоростта на матрични и тип маргаритка принтери.
D
- DLP (Digital Light Processing) – дисплейно устройство, базирано на оптична микро-електромеханична технология.
- DPI (Dots per inch) – този параметър показва колко капчици мастило може да постави разграничимо принтерът на един инч разстояние, или колко точки може да освети лазерът на експонатора върху филма, на един инч разстояние.
Е
- EEC (Error-correcting code) RAM – среща се в сървъри или други системи с висока стойност на данните, като предпазва от увреждане на данните чрез автоматично откриване и коригиране на грешки в паметта.
- Enhance IDE (Enhance Integrated Drive Electronics) – електронен интерфейс между компютъра и неговите устройства за съхранение.
F
- FinFET (Fin Field Effect Transistor) – вид „3D” транзистор, използван в дизайна на съвременните процесори.
- FTP (Foil Screened Twisted Pair) - кабел за компютърни мрежи, съдържащ няколко чифта медни проводници екранирани с алуминиево фолио. Използва се на места, където силния шум в близост до проводника може да предизвика смущения.
G
- GCN (Graphics Core Next) – това е графична архитектура за висока производителност и високо качество на изображението.
H
- Hyper-Threading – Технология разработена от Intel, позволяваща едно физическо ядро на процесора да работи като две логически. Т.е. всяко едно ядро на процесора има по две нишки, с цел по-бързо и независимо изпълнение на задачите.
I
- IGPU (Integrated GPU) – Графичен процесор вграден в централния процесор (CPU).
- Intel XMP (Extreme Memory Profile) – позволява ви да овърклокнете RAM, включително и съвместима DDR3/DDR4 памет.
- Intranet – частна мрежа достъпна само за съответната компания, защитена от достъп на външни лица.
- IPS (In-Plane Switching) – вид технология при дисплеите. Основните предимства при IPS екраните са, че технологията предлага значително по-добро възпроизвеждане на цветовете, както и много по-добри ъгли на гледане. Недостатъкът бе трудно да се подчертае черния цвят (Проблем с контраста).
K
- Kernel – централен модул на операционна система. Това е част от операционната система, която се зарежда първа и остава в основната памет.
M
- MVA панели – Панелите MVA предлагат добри ъгли на гледане и по принцип по-добри черни и контрастни от TN или IPS панелите. Времената им за реакция също изглеждат добре на хартия, но за съжаление не в реалния свят. Дори ако времето за реакция за бяло до черно е ниско, то често е значително по-високо между два тъмни тона, което води до ефект на "Сенки". Друга слабост е цветното възпроизвеждане, което само по себе си е по-добро от TN, но не толкова добро, колкото IPS.
N
- NetWare – разработка на Novell, мрежова операционна система. Софтуерен продукт, който работи на множество различни видове локални мрежи.
O
- Oracle – американска компания за компютърни технологии, специализирана в разработване и маркетинг на хардуерни системи и системи за управление на бази от данни.
P
- PCL (Printer Control Language) – език (набор от командни кодове), който дава възможност за контрол на HP DeskJet, HP LaserJet и други HP принтери.
- PPI (Pixels per inch) – параметър определящ пикселната гъстота (резолюция или пиксела за един инч).
- PPM (Pages per minute) – мерна единица използвана за описание на скоростта на лазерни и мастилено-струйни принтери.
- PVA матрици - PVA панелите по много начини са подобни на MVA, но имат дори по-добри черно и бели цветове и голям контраст. Проблемът със сенките обаче, остава.
R
- RISC (Reduced Instruction Set Computing) – микропроцесорна архитектура, която използва малък, високо оптимизиран набор от инструкции.
S
- SCSI (Small Computer System Interface) – е набор от паралелни интерфейсни стандарти за свързване на принтери, дискови устройства, скенери и други периферни устройства.
- S-IPS (Super IPS) - Времето за реакция, спрямо IPS е понижено значително и контрастът е много по-добър. Освен това цветният дисплей и опциите за калибриране на цветовете са по-добри от другите видове панели. IPS панелите поддържат цветовете постоянни, дори и в остри ъгли.
- SoC (system-on-a-chip) – интегрална схема, която интегрира всички компоненти на компютъра или друга електронна система в един чип.
- Super PLS (Plane to Line Switching) - LCD панел, разработен от Samsung, който е много сходен в проектирането и конструкцията с IPS технологията. Samsung направи твърдения, че Super PLS панелите имат по-широк ъгъл на гледане и произвеждат с 10% повече яркост, отколкото IPS, докато са по-евтини за производство.
T
- TN (Twisted Nematic) – е най-разпространената технология и най-старата. Основното предимство е, че осигурява най-кратките времена за реакция, което ги прави подходящи за игри. В комбинация със светодиодно осветление, TN мониторите също предлагат висока яркост. Недостатъците на технологията са цветните смени, които се появяват при по-широки ъгли на гледане. Той е и вид течнокристален дисплей (LCD), който се състои от слой течен кристал, разположен между две плочи от поляризирано стъкло.
U
- Unix – компютърна операционна система. Пример за Unix-базирана операционна система е Mac OS.
- UTP (Unshielded twisted pair) – най- срещания кабел, който се използва в компютърните мрежи. Най-често се използва в мрежи за пренос на данни за къси и средни разстояния.
V
- VA матрици - Те предлагат по-добро възпроизвеждане на цветовете и по-широки ъгли на гледане от TN панелите, но имат по-бавни времена за реакция. Подобни са на S-IPS на хартия. Те също така предлагат големи ъгли на гледане и добро възпроизвеждане на цветовете, макар и не толкова добри, колкото IPS панелите. Времената за реакция обикновено са по-лоши от панелите TN или IPS, така че VA технологията не е най-добрият избор за бърза игра. По-нататъшното развитие доведе до MVA и PVA, където производителите се опитват да намерят техника, която би съчетала предимствата на TN и IPS.
- VMware – американска компания, лидер в областта на виртуализацията и cloud инфраструктурите.