Геймърски мишки
Правилният избор между голямото разнообразие от геймърски мишки играе ключова роля по време на гейминг. Като започнете от различни производители, различни характеристики и функции всички те могат лесно да затруднят всеки потребител.
В зависимост от жанра на играта, можете да определите колко бутана са ви нужни. Някои игри се нуждаят от стандартно разположените бутони - ляв и десен бутон и скрол. Докато при други, например като World of Warcraft се нуждаете от голям брой набор от бутони, които ще ви позволят лесно да картографирате макро клавишите според желанието си.
В тази статия, ще ви представим различните критерии, с които да ви насочим към правилния избор.
Характеристики при геймърските мишки
Лазерна или оптична
Една много важна характеристика е типа сензор при правилния избор. Те са три основни типа - лазерен, оптичен и инфрачервен.
Оптичните и лазерните се различават по типовете технологии, използвани за проследяване на движението. Оптичните използват LED светлина, докато лазерните, както показва и името, използват лазер.
Оптичните геймърски мишки обикновено сканират само горната част на повърхността, върху която се използват. Лазерните от своя страна сканират не толкова повърхностно и са чувствителни към неравности по повърхността върху, която се използват. Чувствителността при лазерните има недостатък и той е свързан с уязвимостта за разликата в точността или ускорението. Ако избършвате бързи движения върху подложката и бавно я връщате към първоначалното положение, курсорът на екрана също трябва да се върне към първоначалното си местоположение. Ако това не се случи, то и липсва ускорение.
Оптичните геймърски мишки не са толкова чувствителни, колкото лазерните. Това означава, че не можете да ги използвате върху толкова много повърхности, но те от своя страна не са толкова уязвими по отношение на ускорението. Оптичните модели работят много добре върху подложки или всякакви негланцирани повърхности.
Инфрачервените сензори са много добри при работа върху всякакви повърхности.
Чувствителност (DPI)
Чувствителността се отнася до броя точки за един инч. Колкото по-високи DPI стойности има посочени от производителя, толкова курсорът ще се движи на по-големи разстояния с по-малки физически движения. И обратно, по-ниските стойности на DPI, ще изискват повече физически движения на по-къси разстояния. Ако играете FPS игри, вашият персонаж ще се обръща по-бавно при ниски DPI стойности и респективно при по-високи DPI стойности, ще се връща по-бързо.
На теория, всичко до тук звучи чудесно, но не винаги по-високите DPI стойности ви дават предимство по време на гейминг. Високите DPI стойности са чудесни при предвижването на персонажите, но изключително чувствителният курсор затруднява прицелването.
Поради различните персонажи в много FPS игри, няма правилна DPI стойност при избор на геймърски мишки. Всичко се свежда до усещане. По време на гейминг може да променяте DPI стойността, за да намерите най-адекватното поведение за вас.
Жични или безжични
Безжичните са чудесен избор по отношение на липсата на кабели, които може би дразнят част от потребителите. Но зависимостта им от радиовълните за предаване на сигнала към приемника добавя забавяне към реакцията на курсора. Разбира се съвременните безжични модели са подобрени в това отношение. Но ако искате игра без закъснения породени от безжичната технология, то тогава вариантите с кабел са чудесни за вас.
Безжичните геймърски мишки, ще изискват и смяна на батерии. Някои се предлагат с поставка за зареждане. Имайте предвид, че батериите също увеличават теглото им и ако търсите лека, кабелната, ще е чудесен избор.
На пазара се предлагат и комбинирани модели - с кабел и безжичен адаптер, за да предложат по-голяма гъвкавост.
Захват
Един от най-важните критерии при избор на геймърски мишки е комфортът, който могат да осигурят при захват. Въпреки, че всички имаме различни по форма и размер ръце, различните потребители имат различен захват. Съществуват три основни вида захват - захват с цяла длан, захват с върха на пръстите и claw захват.
Захват с цяла длан
При този захват дланта и пръстите са поставени отгоре и отстрани. Предназначени с този захват са по-широки, по-дълги и имат по-висока дъга, за да осигурят на ръката ви повече опора. Тези геймърски мишки осигуряват точен контрол, но не са толкова подходящи за повтарящи се бързи движения.
Захват с върха на пръстите
Проектирани са с по-къс корпус и с по-ниска дъга. Осигуряват по-бързи движения в сравнение с моделите със захват с цялата длан.
Claw захват
Този вариант е комбинация от предходните два. Използването на този захват позволява по-добро движение на китката и по-фин контрол с помощта на върховете на пръстите. Предназначени са главно за електронни спортове.
Регулируемо тегло
Докато част от геймърите предпочитат модели с тегло около 100 грама, други потребители предпочитат тези варианти, на които може да се регулира теглото. Някои модели предлагат регулиране на теглото посредством допълнителни тежести, което ви позволява да увеличавате или намалявате тяхното тегло.
Брой бутони
Разнообразието от технологии и игри наложи и разнообразие при геймърските мишки. Предлагат се с различен брой бутони, но това се дължи на няколко обстоятелства свързани с избора им.
Игрово изживяване
Някои модели обикновено имат допълнителни бутони, които могат да бъдат персонализирани за действия в играта, макроси или преки пътища. Това може да даде предимство в сложни игри, като позволява бърз достъп до множество команди. Нивата на гейминг изживяването варират от начинаещи до сериозни геймъри. За начинаещите геймъри, от три до пет бутона са напълно достатъчна за изпълнение на общи функции. С натрупване на опит някои потребители ще предпочетат използването на повече бутони.
Видове игри
Някои игри изискват повече функции на бутоните, докато други се нуждаят от по-малко на брой бутони. Игра, която изисква повече функции се нуждае от повече бутони. жанра, може да е определяща за типа мишка, която да използвате.
Стилове на игра
Различните потребители имат различен стил на игра. Играта, която възнамерявате да играете, засяга функциите, които трябва да се вземат предвид. RTS геймърите се нуждаят от повече бутони за алтернативни функции и макроси, за разлика от FPS геймърите, чиито основен приоритет са точността и бързото проследяване.
С RGB подсветка
От съществено значение при избор на геймърски мишки е възможността за персонализация на подсветката според изискванията на всеки един потребител.