Вашият компютър отвътре и отвън - Захранващ блок
4. Захранване за компютър (PSU - Power Supply Unit)
Захранващия блок е жизненоважен компонент в една компютъра система.
Най-често срещаните захранвания за компютър са ATX, първоначално разработени от Intel, през 1995г. ATX захранващия блок използва стандартизирани конектори съвместими с повечето дънни платки и друг системен хардуер. Захранващите блокове се предлагат в три разновидности: модулни, полумодулни и немодулни.
4.1. Мощност на захранвания за компютър
Енергийната характеристика на захранващия блок най-често се нарича „мощност”. Можете да разберете номиналната мощност на захранването, само като погледнете номера на модела. Например, Corsair CX550M е с мощност 550W.
Тези 550W се разбиват на няколко шини, работещи на различни напрежения: +3.3V, +5V, +12V, -12V и +5VSB. По-старите захранващи блокове са склонни да разбият +12V шина на множество шини, но модерните захранващи блокове предпочитат една шина.
+5VSB означава 5V Stand-By. Това е оценка на мощността в режим на готовност, който осигурява захранване на дънната платка за мониторинг на системата, проверка за събития като Wake-by-LAN или на вашите мишка и клавиатура.
Тези цифри не са толкова сложни, колкото си мислите.
Power (W) = Voltage (V) * Current (A)
В случай на +12V, общата мощност е 12V*45.8A=550W.
Рейтингът на мощността е важен за няколко неща. Първо, когато включите компютъра всички компоненти започват да работят едновременно. Някои използват повече енергия от други. Например, по-стария твърд диск може да използва до четири пъти повече енергия докато те се въртят, отколкото тяхната редовна консумация.
Почти всички захранващи блокове имат допълнителен вграден капацитет, за да се справят с допълнителното изискване за захранване – но само за кратко време. Повечето производители ще предоставят данни и за пиковите и за постоянните оценки за +12V шина. Другите шини са по-малко важни, затова обикновено е по-трудно да се постигне точност.
4.2. Ефективност на захранващия блок
Тъй като все повече се стремим към ниска консумация на енергия, производителите на захранващи блокове работят все по-усилено в тази насока. Когато АС се преобразува в DC, губи се известна енергия, при което се отделя топлина. Съответно, колкото по-ефективен е захранващия блок, толкова по-малко енергия се губи като топлина.
Ето един прост пример. Захранващия блок изисква 100W захранване с променлив ток, за да изведе 75W захранване с прав ток, губейки 25W като топлина. В този случай, ще считаме, че ефективността на захранващия блок е 75%.
Всичко описано до тук може да е малко объркващо. За щастие, много от производителите на захранващи блокове използват програмата за сертифициране 80 Plus, въведена през 2004 година. Сертифицирането потвърждава, че един захранващ блок има повече от 80% ефективност при 20%, 50% и 100% от номиналното натоварване. Сертификацията предлага различни нива на ефективност, както можете да видите по-долу:
Ще разгледаме следния пример. Ще използваме CX550M. Графиката по-долу илюстрира ефективността на захранването през целия работен обхват. Зелената част показва, че захранването е с ефективност над 80%. Въпреки това, ако изискваната мощност на системата падне под 85W, ефективността на захранващия блок пада до 75 – 80%.
Висококачествените захранващи устройства обикновено са с по-висока ефективност. Това не означава, че CX550M не е качествено устройство, то просто има неефективност при по-ниски нива на мощност, както и много захранващи блокове.
ЕСО режим
Много модерни захранващи устройства вече предлагат ЕСО режим, обикновено имат наличен превключвател. Този режим се отнася до вентилаторите и сензорите за температура. Вентилаторите няма да работят, освен ако не се задействат от определена температура. По този начин те спестяват енергия.
4.3. Конектори при захранвания за компютър
Всички захранвания за компютър използват стандартизирани конектори за различните компоненти, които ще откриете във вашия компютър. Тук сме показали основните конектори, които се срещат във всеки настолен компютър.
- Molex
Molex до голяма степен се счита за „стандартен” конектор за захранващото устройство. Molex всъщност е термин, който се отнася до двукомпонентно свързване. Това беше основния конектор за по-старите твърди дискове, но сега по-скоро се използва за вентилаторите на кутията, LED панелите и други.
- 24-Пинов конектор
Конекторът с 24 пина осигурява захранване на дънната платка, както и някои разширителни карти. Някои по-стари графични карти се захранваха от 24-пиновия конектор, но новите карти в по-голямата си част са твърде мощни и изискват допълнителен захранващ конектор.
- 4+4 пинов – централен процесор
Обикновено сокета на този конектор е разположен до сокета на централния процесор. Този конектор осигурява захранване на процесора. Повечето процесори изискват един четири пинов конектор, докато някои дънни платки изискват и двата конектора, като черпят само необходимата енергия.
Новите поколения от изключително мощни потребителски процесори и техните дънни платки изискват 4+4 пинов конектор, плюс още четири. Тези процесори, ще изискват подходящо захранване.
- SATA конектор
SATA е най-важния сторидж конектор. При десктоп решенията броят им варира.
- PCIe (6+2 Pin) конектор
PCIe (6+2 Pin) осигурява захранване на вашата графична карта. Например, Nvidia GeForce GTX 1080 може да използва над 300W. Тъй като графичните карти изискват все повече мощност, PCIe конектора също трябваше да се актуализира. За по-старите карти щеше да е достатъчен само един 6-пинов конектор, докато най-новите и най-мощни изискват конектор с 8 пина, от където идва и 6+2 пиновия конектор.
- Мощност на захранвания за компютър
- Ефективност на захранващия блок
- Конектори при захранвания за компютър
Съдържание:
Оставете коментар