8. Графични карти (Видео карти)

Видео картата (GPU) генерира всичко, което виждате на монитора си. Ако нямата видео карта или графичен чип вграден в процесора, няма да разполагате с изображение на дисплея.

видео карта titan x

Поради тази причина, видео картата е един от най-важните компоненти във вашата система, особено за всеки, който играе, редактира видео или известното в последно време криптиране. Мощността на видео картата, както и други изчислителни процеси са се увеличили значително през последните години.

Масивната 12GB памет при Titan X звучи нелепо, но докато виртуалната реалност навлиза все повече в нашето ежедневие, изискванията към видео картите ще се увеличават.

8.1. Най-често срещаните конектори при видео картите

Видео картите включват няколко конектора.

портове на видео карта

HDMI

HDMI е най-често срещания конектор при видео картите. Голяма част от мониторите, които се продават са с висока разделителна способност, а някои потребители използват повече от един монитор. HDMI стандарта носи и аудио, така че аудио и видео използват един и същ кабел. Високия клас видео карти разполагат поне с два HDMI порта.

DisplayPort/Mini DisplayPort

Конекторът DisplayPort е сравнително нов тип, въведен през 2008 година. Подобно на HDMI, DisplayPort също трансферира видео и аудио сигнал. Тъй като интерфейса разчита на предаване на пакет от данни, той може също така да носи USB, Ethernet и PCIe сигнали, като използва един и същ кабел.

displayport

Apple въвежда по-малка версия на този конектор, наречена mini DisplayPort. От компанията са включили mini DisplayPort конектора в почти всички свои компютри и лаптопи.

mini displayport

DVI

Digital Visual Interface е въведен през 1999 година, като до голяма степен замени VGA интерфейса. Преди да се появи HDMI конектора, DVI се използваше като видео конектор за дейности с висока разделителна способност, осигурявайки много по-високи резолюции от VGA интерфейса на графичната карта.

dvi

VGA

Video Graphical Array (VGA) беше единствения видео конектор за монитори. Изминахме дълъг път от аналоговия видео сигнал на VGA. Мониторите и видео картите са много по-мощни, както и изцяло цифрови.

vga

8.2. PCIe конектори

PCIe е стандартния конектор за всички видео карти. PCIe осигурява значително по-висок трафик от предшественика си Accelerated Graphics Port (AGP) и от стандартния PCI слот преди това.

Новите дънни платки имат поне един PCIe x16 слот, както и няколко малки. PCIe 3.0 беше въведен през 2011. Ъпгрейда до PCIe 4.0 официално беше обявен през юни 2017 година и ще предлага максимална скорост на трансфер от 16GT/s. Освен това, спецификациите на PCIe 5.0 са в предварителни етапи на планиране, като очакваните скорости на трансфер на данни са 32GT/s.

Консумацията на енергия на видео карти от високо ниво продължава да се увеличава. Два 6-пинови PCIe конектора вече не са достатъчни за много видео карти. По този начин един осем пинов конектор, който осигурява два пъти повече енергия, е най-често срещан.

AGP

Accelerated Graphics Ports бяха първите интерфейси за видео карти. Първото поколение AGP осигуряваше двойно по-голяма честотна лента от стандартен PCI порт и не е трябвало да споделя своите ресурси с други карти за разширение. Нарастващата употреба на AGP наложи въвеждането на шест пиновите и след това осем пинови конектори. Стандартния 4-пинов Molex не осигуряваше достатъчно захранване на видео карти с нарастваща производителност.

8.3. IGP срещу Discrete Graphics

Не всеки потребител има нужда от мощна видео карта с няколко вентилатора, по-големи памет и захранване. За сърфиране в мрежата, текстообработка и проверка на имейла ви, високопроизводителната видео карта е излишна.

Това е мястото, където се прилага интегрирания графичен процесор (IGР). Много от процесорите на пазара, включват точно тази графика, за точно тази категория потребители.

Последните поколения IGPса напълно достатъчни. Intel Iris 540 IGP може да стартира игри като GTA V и Battlefield 1, както се вижда на следващия видеоклип.

Специализирания графичен чип все още е най-добрия вариант за игри и други високоефективни дейности.

8.4. AMD срещу Nvidia

И тук ситуацията е подобна, както и при процесорите. Пазарът за видео карти е сведен до два основни конкурента: AMD и Nvidia. Но кой от тях да изберем? Ще използваме два от водещите на пазара графични процесори от двата производителя: Nvidia GeForce GTX 1080 и AMD Radeon RX Vega 64. Nvidia бяха по-успешни на пазара за видео карти повече от година, докато AMD не пуснаха RX Vega 64 през втората половина на 2017 година.

Те са изключително сходни по отношение на цена – въпреки, че това се дължи на намаляването на цените от страна на Nvidia, за да съответства на пазарната позиция на AMD. По отношение на производителността и двете карти са сходни, което можете да видите от снимката по-долу:

gtx1080 vs rx vega 64

Като цяло, това се свежда до почти еднакви гейминг показатели, GTX 1080 поддържа 1920×1080 и 2560×1440, докато RX Vega 64 обикновено поддържа 3840×2160. Какво е значението на тези показатели? За сега – и за повечето потребители – 1080 е достатъчно, но потребителите с ултра висока резолюция трябва да помислят за RX Vega 64.

1080 vega 64

Криптовалута

Значителния скок в добива на криптовалута определено даде тласък на AMD. Графичните процесори за криптовалута са много по-бързи от стандартните CPU (но по-бавни от специализираните ASIC), а AMD картите са по-бързи от Nvidia.

Когато Ethereum (алтернатива на Bitcoin) започна бързо да се покачва, продажбите на графични процесори нарастнаха, създавайки изкуствен недостиг. След този момент, стотици второстепенни видео карти наводниха пазара.

8.5. Няколко видео карти

Кое е по-добро от една супер мощна видео карта? Разбира се, две. Nvidia нарича своята технология обединяваща няколко видео карти SLI, докато AMD използва наименованието CrossFire (понякога изписано като X-Fire).

Но имайте предвид, че за да обедините няколко видео карти, може да използвате такива от един и същ производител. Например, ако разполагате с Nvidia GeForce GTX 1070 OC Edition произведена от ASUS, ще ви трябва същата карта, за да използвате SLI.

Сега когато видео картите предлагат до 12GB GDDR RAM, използването на два графични процесора е по-малко необходимо – но не и напълно. Някои потребители предпочитат да използват две по-евтини, но мощни карти, за да постигнат по-висока производителност. Въпреки, че това може да повиши производителността, някои приложения и игри, които не разпознават SLI или CrossFire.

8.6. Кои параметри са важни при покупка на видео карта?

Всяка част от компютърната система има специфичен цифров жаргон, който да научите. Видео картите не се различават.

VRAM

Видео паметта (VRAM) е най-рекламираната характеристика при избор на видео карта. VRAM е подобна на RAM, но е интегрирана и предназначена за графичния процесор. В съвременните видео карти, VRAM съдържа често достъпни данни за дисплея, включително 3D векторни данни, Z-буферни данни, текстури и други.

Освен капацитета, скоростта на VRAM също е важен показател. Както и при RAM паметта, така и при VRAM има поколения. VRAM следва схемата за наименуване GDDRx, където х е поколението на паметта. Последното поколение е GDDR5 въпреки, че най-новото поколение на графични процесори на Nvidia, включващо GTX 1080, GTX 1080 Ti и Titan Xp използват GDDR5X.

Samsung обяви GDDR6, като наследник на GDDR5, като продуктите се очаква да се появят края на 2017 или началото на 2018 година.

Модел на графичния процесор

Следващия важен параметър е модела на графичния процесор.

  • Картите на Nvidia в момента използват GTX xxxx или само името, като Titan Xp. Като цяло, колкото го-голяма е цифрата, толкова по-мощен е графичния процесор. Например, GTX 980 е по-добра от GTX 780. Първото число (при последното поколение, първите две числа) обикновено показват поколението, например GTX 780 е 7-мо поколение, 980 е 9-то поколение, а 1080 е десето поколение. Второто число обозначава нивото на производителност. Nvidia картите могат да имат суфикс М, обозначаващ мобилните процесори, докато Ti означава най-бързата карта за съответното ниво на производителност.
  • AMD използват обозначения R3, R5, R7, R9 или RX за нивото на производителност. R3 е най-ниското ниво при картите, докато с RX е отбелязана видео картата с най-висока производителност. Следват числата: хххх. Както при Nvidia, първото число обозначава поколението, второто – нивото на производителност, а третото – ревизията. Важно е да отбележим, че картите на AMD съдържат префикс и суфикс. Префикс М обозначава мобилните видео карти, докато Х означава най-бързата карта от съответното поколение.

модел и серия видео карти


Съдържание: