6. RAM памет

Паметта с произволен достъп, накратко наричана RAM памет, е краткотрайната памет на компютъра. Данните, до които компютъра има регулярен достъп: често използвани програмни файлове, данни за приложенията и много други. RAM памет се предлага в няколко типа, но най-често срещания е DDR SDRAM.

DDR означава Double Data Rate

SDRAM означава Synchronous Dynamic Random Access Memory

Аспектът DDR означава, че данните се предават на двойна честота на „обикновената” RAM памет. Аспектът SDRAM означава, че RAM изпълнява инструкции в съответствие с процесора, като бързо се движи между колони и редове от данни, за да намери искането.

ram памет corsair ddr4

RAM паметта е много по-бърза от конвенционалното съхранение. Тя няма движещи се части и данните могат да бъдат получени от всяка част на модула. Но RAM е пример за летлива памет: след като изключите системата, данните съхранени в RAM паметта се губят.

Другата голяма разлика между RAM и конвенционалното съхранение е съотношението цена / капацитет. Все повече и повече системи се предлагат с 8GB RAM памет. Средната цена за 8GB бюджетна RAM е приблизително колкото твърд диск с капацитет 2ТВ.

6.1. Колко RAM памет е необходима?

Количество RAM се определя от това, за което ще използвате вашата машина. За повечето геймъри и потребители нуждаещи се от висока производителност са необходими най-малко от 8GB, но тази цифра се увеличава до 12GB или 16GB, тъй като системните изисквания се увеличават. В действителност, ако сърфирате в интернет, обработвате текстове, гледате филми, вероятно ще са ви достатъчни 4GB.

6.2. Размери на RAM паметта

DDR RAM се предлага в четири различни типа, от DDR до най-новата DDR4. Всяко поколение DDR RAM памет се гради върху предходното. Например, DDR4 може да работи с по-ниско напрежение, като консумира по-малко енергия, като същевременно предлага по-широк диапазон от скорости на данни в сравнение с DDR3.

DDR RAM се предлагат и в различни размери. Подобно на процесорите, те се поставят в определени слотове. Снимката по-долу илюстрира разликите между DDR слотовете:

ram памети - размери

Това означава, че старата ви DDR2 RAM памет няма да е съвместима с дънна платка разполагаща със слотове за DDR4.

6.3. Скорост на RAM памет

Всяко поколение RAM е по-бързо от предходното. Въпреки това, всяко поколение има няколко скорости. Нека да разгледаме DDR3 и DDR4:

  • DDR3 Data Rates (MT/s): 800, 1066, 1333, 1600, 1866, 2133
  • DDR4 Data Rates (MT/s): 1600, 1866, 2133, 2400, 2666, 3200

Както може да видите, последното поколение DDR4 има по-широк и по-бърз обхват на предаване на данни.

Има два формата по отношение на скоростите на RAM паметта:

  • DDRx-yyyy форматът се отнася до скоростта на данните (измерва се в MT/s, или MegaTransfer за секунда, където MegaTransfer е 1 милион трансфера на данни). Например, DDR3-800 означава DDR3 памет с честота на предаване 800МТ/s, която обикновено има честотна лента 6400MB/s.
  • PCx- yyyy форматът се отнася до теоретичната широчина на честотната лента на модула. Например, PC3-6400 означава DDR3 памет с честотна лента 6400MB/s, която обикновено има скорост на предаване на данни 800MT/s.

Така или иначе, когато купувате RAM памет трябва да сте сигурни, че това, което вземате съответства на слота на вашата дънна платка, както и че поддържа скоростта на RAM, която избирате.

Волтаж

RAM паметите работят и при различни напрежения. Когато DDR3 излезе на пазара, много производители произвеждаха все още памет работеща при 1.8V – подобно на изискванията на DDR2 – когато всъщност, дънните платки включващи процесорен сокет обикновено поддържаха RAM памет, работеща на 1.5V.

При DDR4 напрежението спадна до 1.2V. Това позволява много по-ниска консумация на енергия, при по-широк спектър от скорости на предаване на данни. По-голямата част от процесорите и дънните платки вече са съвместими с DDR4 напрежението.


Съдържание: