7. Устройства за съхранение на данни в един компютър

За разлика от RAM паметта, която е краткотрайна, HDD или SSD са устройствата, на които данните ви се съхраняват дълготрайно. Дългосрочната памет не губи данните, когато системата е изключена.

От доста дълго време всички използвахме конвенционалния магнитен твърд диск. Но от около 2010 година се наблюдава значително увеличение популярността на SSD устройствата. Ще разгледаме налични устройства за съхранение във вашата система.

7.1. Какво е хард диск (HDD)

Най-често срещания тип хард диск е традиционният магнитен твърд диск. Той предлага добри възможности на ниски цени и като цяло е надежден, при правилна експлоатация. 3.5” твърд диск се използва от 1983 година, докато по-малкия на физически размери 2.5” е наличен от около 1988 година.

твърд диск - hdd

Данните се съхраняват на дискове, покрити с тънък слой магнитен материал. Дисковете се въртят на шпиндел посредством мотор. Друг мотор се използва задвижващо рамо за преместване на главата, която се движи над дисковете. Данните се записват върху диска, като променят магнитизацията на много малки участъци от магнитния материал. Данните от хард диска се четат чрез откриване на магнитизацията в тези участъци, което след това се интерпретира като двоични данни (1 или 0).

7.2. Какво е SSD диск

Твърдотелните дискове, наричани SSD дискове са напълно различни от стандартните твърди дискове. Вместо да разчита на магнитни плочи и движещи се части, SSD дисковете разчитат на флаш памет – подобно на USB флаш паметите.

ssd диск

Тъй като нямат движещи се части, те са тихи и не отделят топлина. Освен това използват по-малко енергия и отделят по-малко време за стартиране.

За да придобиете представа колко бързо е един SSD диск, в сравнение с конвенционалния твърд диск, изгледайте видеото по-долу:

SSD устройствата са толкова бързи, че дори няма да видите опциите за зареждане на BIOS/UEFI.

Разбира се, тази технология не е евтина. И тъй като цените започнаха да падат, SSD дисковете стават все по-достъпни. Някои потребители предпочитат да си закупят по-малък капацитет SSD диск, като инсталират само операционната система.

Още за SSD дисковите устройства прочетете в тук

7.3. Характеристики при устройствата за съхранение

Капацитет

Най-добрия вариант е да си изберете твърд диск с подходящ капацитет. В зависимост от информацията, която ще искате да съхранявате.

Капацитетът е субективен. Ако искате да съхранявате значителна част от снимките и видеоклиповете си, ще ви трябва устройство с по-голям капацитет. В днешно време снимките и клиповете с висока разделителна способност изискват и по-голямо пространство при съхранение. Както споменахме в частта за SSD, комбинацията от устройства е разумна опция.

Кеш памет при SSD и HDD

Помните кеша при процесорите? Твърдите дискове и SSD също имат кеш памет и предназначението е същото: съхранява често достъпни данни, за да се подобри времето за зареждане. Както и при процесорите, по-голямата цифра е по-добра.

RPM (обороти в минута) при хард дисковете

Друга важна характеристика при избор на традиционен твърд диск е RPM (обороти в минута). Тя показва колко бързо се въртят магнитните плочи (дискове). Твърдите дискове обикновено се предлагат с една от двете скорости: 7200RPM и 5400RPM (налични са и устройства с 10000 и 15000 оборота в минута).

Физически размери

HDD и SSD устройствата имат определени физически размери. Конвенционалните твърди дискове са с размери 3.5” и 2.5” (предназначени за лаптопи и други преносими устройства). Докато твърдотелните дискове (SSD) са с размери от 2.5”.

Цикли на запис

Секторите на SSD флаш устройствата достигат експлоатационния си край след 100 терабайта четене и запис, но си струва да им обърнете внимание.

7.4. Оптични устройства

Всичко, което чете оптичен диск - CD, DVD, Blu-ray – се нарича оптично устройство. Оптичното устройство споделя данни с компютъра ви по същия начин както и с устройство за съхранение – използвайки SATA кабел, те използват и същите захранващи кабели.

оптично устройство


Съдържание: